Close
Takipte Kalın:

Masajın Faydaları

Masajın Faydaları

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN MASAJ MASAJIN FAYDALARI:

Masaj, yara dokuları ve yapışıklıkların çözülmesi ve giderilmesinde, kas spazmı, uykusuzluk ve nevrasteni durumlarında, kas krampları ve yaralanmalarda akut devreden sonra, migren, gerilim tipi ve hipertansiyona bağlı baş ağrılarında, ağrılı adet dönemlerinde, kabızlıkta ve ağrılı noktalarda uygulanabiliyor.

Masaj uygulamaları sırasında iki etki ortaya çıkar. Bunlardan ilki uygulama bölgesinde, bu bazı durumlarda tüm vücut bazı durumlarda ise belirli bölgelerde, oluşan ısı artışı ile oluşan kan dolaşımı hızlanmasıdır, diğeri ise, belirli bölgelere yapılan baskı ile vücutta bazı hormonların salgılanmasının artması ve bu hormonların düzenleyici etkiler göstermesidir.

Masaj anında toplardamar sistemi 5-15 kat daha hızlı çalıştırıldığından dolayı kirli kanın kalbe ulaştırılması kolaylaştığından masajın kalbe ve toplardamarlara olan yardımı çok iyidir. Masaj ile vücuttaki lenf sistemi ve hormonel sistem tetiklendiğinden, vücuttaki doğal uyarıcıların masaj yapılan bölgeye iletilmesi sağlanarak, vücudun hastalıklara karşı direnci artırılmakta ve başlangıç aşamasında olan pek çok ciddi hastalıklara çare sunulabilmektedir.

Masaj sırasında öncelikle kan dolaşımı artar ki bu durum pek çok rahatsızlığın kendiliğinden düzelmesi için bile yeterli olabilmektedir.

Artan kan dolaşımı ile organ ve dokulara taşınan kan artmakta ve dolayısıyla taşınan oksijende artış göstermektedir. Bilindiği üzere oksijen tüm organizmanın ihtiyaç duyduğu bir besin kaynağı gibidir. Organ ve dokulara taşınan oksijen o bölgelerde biyokimyasal olayların daha iyi olması ve bu reaksiyonlar sonrası vücut için zararlı olan asidik maddelerin daha az miktarda üretilmesini sağlamaktadır.

Diğer bir olay ellerle yapılan basınç sırasında lenf dolaşımının düzenlenmesidir ki bu da dokularda biriken bazı zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırmak için gereklidir. Cilt ve cilt altında biriken ödem ve toksik maddeler böylece birikim yerinden uzaklaştırılmaktadır. Masaj adeta bir detoks vazifesi görmektedir.

Masajın bir diğer etkisi, uygulama sırasında bilinçli masörlerin, kişinin bile hissedemeyeceği oranda belli bölgelere yaptığı bası sayesinde vücutta belirli hormonların salınmasıdır.

Masajın en önemli özelliği, masajın pek çok olası ciddi sağlık sorununun oluşmasını engelleyebilme özelliği olmasıdır.

Masaj anında vücudun ürettiği doğal uyarıcı endorfin salgılanarak, masaj yapılan kişide rahatlama sağladığından; Ruhsal anlamda masajı yan etkisi olmayan bir şifa verici ve mezoterapi olarak görmek de mümkündür.

MASAJ ÇEŞİTLERİ: Klasik (İsveç)masajın sınıflandırmasında dinlendirme, iyileştirme ve kas çalışım merkezli olarak üzere üç grubun tanımı vardır.

• Dinlendirici Masaj: Günlük yorgunlukların çıkarılması ve vücuttaki toksinlerin atılması için yapılan masajlardır.

• İyileştirme Masaj: İyileştirme amacıyla yapılan masaj türüdür. Bir uzman tarafından yönlendirilen ve eğitim almış masörler tarafından yapılan masajlardır.

• Kas çalışım Masajı: Sporcuların fizyolojik yapılarının ve fizik-kültür gelişmelerine yardımcı olan masaj tekniğidir. Kas çalışım masajı, klasik masajın bilinen bir türüdür.

Masajın Vücuda Etkileri
Birincisi kasların arasında yer alan ve lenf damarlarındaki kan akışkanlığını kolaylaştırır. İkincisi ise kas yapısı üzerine olan etkisidir.

İnsanın vücut organizmalarının bir bütün olduğu düşünülürse, teorik olarak masajın lokalden başlayarak bütününü etkileyeceği gerçekliğidir.

• Damar, sinir ve hormonel yapıların uyarılması hücresel faaliyetleri hızlandırması.

• Venöz dolaşımın hızlanmasıyla beraber dokuların beslenmesi ve oksijenle zenginleşmesi.

• Venöz dolaşımının arttırılması ile metabolik artıkların dokulardan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

• Doku hormonlarının salgılanması ile kılcal damarların genişlemesine yardımcı olur.

• Deri üzerinde malalamanın etkisiyle deri gerginliği ve parlaklığında artış gözükür.

• Nöro fizyolojik bağlantılar nedeniyle omurilikten başlayarak parasempatik sinir sistemleri üzerinde implus ve sinaplar etkileşmelerinde yardımcı olarak santral sinir sistemi akışını sempatik sinir sistemleri üzerinden merkezi sinir sistemleri üzerinde iyileştirici etkide bulunması