Close
Takipte Kalın:

Spa Kültürü

Spa Kültürü

Yeri doldurulamaz yaşam kaynağımız olan suyun arındırıcı ve dinlendirici etkisi, SPA kültürü ile son 20-25 yıldır insan hayatında daha çok yer kaplıyor. Kaplıca, hamam geleneğinden gelen bir alışkanlıkla SPA kültürüne hızla geçiş yapan ülkemizde bu alandaki yatırımlar da hızla artıyor. Stresle dolu bir dünyada rahatlamanın ve yapılan bakımlarla zindeleşip, güzelleşmenin en kestirme yolunu SPA merkezlerinde bulan pek çok insan bu keşfinin tadını çıkarırken, yenilikleri de dikkatle takip ediyor.

SPA’nın ülkemizde var olma süreci yaklaşık 15 yıl öncesine dayanıyor. Tarih yeni gibi görünse de sudan gelen sağlığı, kaplıca ve hamam kültürünü, halkımız yüzyıllardan bu yana kullanıyor. Bu kültürü reddetmeden, termal bir kaynaktan gelmese bile, suyun etkin yollarla kullanıldığında nasıl bir arınma ve zindeleşme kaynağı olduğuna şahitlik eden pek çok insan, binlerce kilometre yol kat etmeden en yakın merkezde su ile buluşmanın tadını çıkarıyor. Klasik bir SPA’da bile bulunabilen buhar banyoları, saunalar, uygulanan terapi, bakım ve masajlarla dinlenmiş ve yenilenmiş olarak gerçek dünyasına dönen insan, suya olan minnettarlığını SPA bağlılığı ile gösteriyor.

SPA merkezleri ülkemizde artık neredeyse her otelin bünyesinde ve bağımsız merkezlerde yer alıyor. Özel yetkinlik alanları, kişiye özel hizmetleri, sağlıklı yaşama hizmet eden korunma ve bazı medikal tedaviler ile bu merkezler, sektörün büyümesine ve aynı zamanda sağlık turizminin gelişmesine katkı sağlıyor. SPA’nın dünyadaki seyrini anlamak için, ekonomik verilere yani paraya da bakmak gerek. Bugün sadece ABD’de SPA pazarının cirosunun yaklaşık 23 milyar dolar, Avrupa’da ise 10 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Sağlık turizmi içinde önemli bir yer tutan SPA tatilleri, sağlık ve bakım için faydalarının yanı sıra talep edilen ülkeler açısından büyük ekonomik getiri de sağlıyor. Bu alanda en çok tercih edilen ülke, zengin SPA merkezleriyle yılın 12 ayında hizmet veren Almanya. En iyi SPA merkezlerine sahip ülkeler kategorisinde ise Almanya’yı, Fransa, İtalya, İspanya, Avusturya, Slovenya ve Slovakya takip ediyor. Zengin termal kaynaklarını, sayıları hızla artan SPA merkezleri ile çeşitlendiren ve yatırımlarını artıran Türkiye ise bu alanda yeni bir cazibe merkezi olmaya çalışıyor.

Dünya Sağlık Turizm Konseyi Başkanı Emin Çakmak' ın açıklamalarına göre, Türkiye sağlık turizminden yılda 4.2 milyar dolarlık gelir elde ediyor. Bunun 3 milyar doları tıp turizminden, 1.2 milyarı da termal ve SPA'dan geliyor."