Close
Takipte Kalın:

En Önemli 10 Fitness Gerçeği

En Önemli 10 Fitness Gerçeği

Eğer bir egzersiz programına başlamak ya da düzenli egzersiz yapmaya geri dönmek için motivasyon arıyorsanız, aşağıdaki 10 fitness gerçeği oturduğunuz yerden kalkmanıza yardımcı olmak için sizi canlandırabilir.

1. Egzersiz Beyin Gücünü Artırır

Uzmanlar egzersizin sadece vücudunuzun değil, zihinsel işlevlerinizin de gelişmesine yardımcı olduğunu söylüyor. "Egzersiz enerji seviyelerini ve serotonini artırır, bu da zihinsel açıklığın gelişmesini sağlar." Ayrıca gününüzün daha verimli geçmesini sağlar. Uzmanlar aktif olan ve egzersiz yapanların işlerinde daha üretken olduğunu söylüyor. Gelişen verimliliğiniz sizi daha iyi bir çalışan yapmakla kalmaz, iş yerinizdeki diğer herkes için de işlerin daha yolunda gitmesini sağlar. Boşa harcanan ve hastalıkla geçirilen zamanların daha az olduğu şirketlerde genellikle sağlık giderleri daha düşük, kar hanesi daha yüksek olur.

2. Hareket Stresi Uzaklaştırır

Egzersiz yapmayı düşünmek ne kadar strese neden oluyorsa, bir kere başladığınızda hayatınızın her alanında o kadar az stres yaşayacaksınız. Uzmanlar egzersizin zihni olumlu bir tarafa yönlendiren rahatlama tepkileri ürettiğini, ruh halinizi iyileştirmeye ve depresyonu uzak tutmaya da yardımcı olduğunu söylüyorlar. Hayatında daha fazla mutluluk ve daha az stres yaşayacak olan sadece siz değilsiniz. Daha az stresli olduğunuzda daha az sinirlenirsiniz ve eşiniz, çocuklarınız ve iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizi ilerletebilirsiniz.

3. Egzersiz Size Enerji Verir

Bir egzersiz bandında sabahları 30 dakika oyalanmanın tüm gününüzü nasıl değiştirebildiğine şaşırabilirsiniz. Uzmanlar egzersiz sırasında kan dolaşımına endorfin salınması nedeniyle günün geri kalanında daha enerjik hissedeceğinizi söylüyor. Gücünüzü ve dayanıklılığınızı artırdığınız zaman, yiyecek taşıma ve merdiven çıkma gibi günlük işleri yapmak daha kolay hale gelir. Bu aynı zamanda gün boyunca daha enerjik hissetmenizi sağlar. Egzersiz başlangıçta daha yorgun hissetmenize neden olsa da, bu uzun sürmez. Uzmanlar egzersiz sonrası fiziksel yorgunluğun gündelik yorgunlukla aynı şey olmadığını söylüyor. Ayrıca, vücudunuz bir kez egzersize alışınca, her zamankinden daha enerjik olacaksınız.

4. Fitness İçin Zaman Bulmak O Kadar Zor Değildir

Uzmanlar işin sırrının zamanınızı daha akıllıca kullanmak olduğunu söylüyor. Bir taşla iki kuş vurmayı düşünün. Çocuklarınızı parka götürün ya da beraber bisiklete binin, ailenizle iyi vakit geçirirken aynı zamanda egzersiz yapmış olursunuz. Bunun ötesinde, gezintiye çıkın, çocuklarınızı yüzmeye götürün ya da arka bahçenizde saklambaç, kovalamaca, voleybol, vs. oynayın. İş yerinde, koşu parkuru veya golf sahasında bir buluşma ayarlayın. Ayrıca, spor salonuna gitmek ve muntazam egzersiz yapmak için bir saat harcamak zorunda olduğunuz fikrini unutun. Bunun yerine, gün içinde kısa fiziksel aktivitelerde bulunabilirsiniz. "Herkesin 20 dakikası vardır. Herkes ip atlamak için 10 dakika ayırabilir hatta bazen bu, 20 dakika yürümek veya koşmaktan daha iyidir. Aslında, aktivitelerinizi 15 veya 20 dakikalık iki veya üç parçaya bölmek tamamını bir kerede yapmak kadar etkilidir. Sabah evi süpürmek, çocuklarla öğleden sonra parkta bisiklete binmek, daha sonra da tempolu bir akşam yürüyüşüne çıkmak hareketli bir günde yapılabilecekler arasındadır. Uzmanlar kilo vermek ve bu kiloları uzak tutmak için gereken şeyin günde en az 60 dakikalık egzersiz biriktirmek olduğunu söylüyor. Ama sağlık ve hastalıklarla mücadele için yarım saatlik egzersiz yeterlidir.

5. Fitness İlişkiler Kurmanıza Yardımcı Olabilir

Bir partnerle birlikte egzersiz yapmanın onunla olan ilişkinize neler yapabileceğini düşünün, bu eşiniz, kardeşiniz ya da haftada bir ile öğle yemeğine çıktığınız bir arkadaşınız olabilir. Sadece bu değil, egzersizi biri ile beraber yapmak her zaman daha eğlencelidir. Bu yüzden her gece yemekten sonra eşiniz ile bir yürüyüş planlayın. Kız kardeşiniz veya arkadaşınızla öğle yemeği yerine tenis ya da bir aerobik için buluşun. Ayrıca uzmanlar bir partneri olanların egzersiz programlarına yalnız olanlardan daha sadık kaldığını ve daha sıklıkla amaçlarına ulaştıklarını söylüyor. "Uzun vadeli kilo kaybı için, sosyal destek almanız gerekir."

6. Egzersiz Hastalıkları Uzak Tutmaya Yardımcı Olur

Araştırmalar egzersizin kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, tip 2 diyabet, artrit, osteoporoz (kemik erimesi) ve kas kaybını yavaşlattığını ya da önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda yaşlanma sürecinin bazı yönlerini kolaylaştırır. "Egzersiz kasları ve eklemleri güçlendirdiği için, hareketsiz yaşamın birçok yetişkinde yol açtığı bu ağrı ve sorunları yaşama olasılığını azaltır." Eğer aşırıya kaçmazsanız, egzersiz bağışıklık fonksiyonunu bile artırabilir böylece olası bir soğuk algınlığı veya gripten kurtulmak için daha az zaman harcarsınız. Uzmanlara göre, egzersizin olumlu yönde etkilemediği önemli bir sağlık sorunu yoktur.

7. Fitness Kalbinizi Güçlendirir

Egzersiz sadece hastalıklarla mücadelede yardımcı değildir, aynı zamanda vücuttaki en önemli kas olan kalbinizi güçlendirir. Bu da egzersiz yapmayı ve günlük işleri daha kolay yapmanızı sağlar. Uzmanlar kalbinizin ve kardiyovasküler sisteminizin daha etkili çalışacağını söylüyor. "Kalpte daha az plak oluşacak. Bu onu daha verimli bir pompa haline getirecektir. " "Kalp daha güçlü hale geldiğinde, her atışta daha fazla kan pompalar bu yüzden dinlenme sırasında kalp hızı daha düşük olur." Aynı miktarda efor sarfetmek için o kadar hızlı çalışmak zorunda kalmaz. "Egzersize başladıktan sonra sadece birkaç gün içinde, beden aldığı uyarıya kolayca uyum sağlar ve egzersiz yapmanız kolaylaşır. Daha az yorgunluk hissedersiniz. Nefes almak için o kadar çok çaba harcamanıza gerek kalmaz. Eskisi kadar ağrınız da olmaz. "

8. Egzersiz Daha Fazla Yemenize İzin Verir

Vücut istirahatte iken kaslar yağlardan daha fazla kalori harcar. Yani ne kadar kaslıysanız, istirahat halinde metabolizma hızınız o kadar yüksek olur. Ve tabii ki, egzersiz yaparken de kalori harcarsınız. Tüm bunlar bir kurabiyeyle arada bir kaçamak yapmanın sizi on adım geriye götürmeyeceği anlamına geliyor. "Her istediğinizi yiyebilir misiniz? Uzmanlar "hayır" diyor. "Ama düzenli olarak egzersiz yaparken gerçekten sevdiğiniz bir şeyin tadını çıkarabilirsiniz. Bu tip şeyleri aşırıya kaçmadan yediğinizde bunlardan, egzersiz yapmadığınızda olduğundan daha kolay kurtulabilirsiniz."

9. Egzersiz Performansı Artırır

Bir kaç haftalık düzenli egzersizden sonra, giysilerinizin üzerinize uymadığını farkedebilir ve kas kütlenizin arttığını görebilirsiniz. Yeni şişmiş kaslarınızı farketmenin başka yolları da var, özellikle de eğlence amaçlı golf, tenis ya da basketbol oynuyorsanız. Düzenli egzersiz kaslarınızı güçlendirir, esnekliğinizi ve genel performansınızı artırır. "Kaslarınız çok daha verimli çalışacak ve fazla dayanıklılık kazanacaksınız. Buna ek olarak, refleksleriniz ve dengeniz de gelişecektir.

10. Kilo Vermek En Önemli Hedef Değildir

Birçok kişi için ilk etapta egzersiz nedeni kilo vermektir. Ama kesinlikle bir egzersiz programının tek yararı bu değildir. Uzmanlar fitness programlarına başlarken uzun süreli kilo verme hedeflerinin aldatıcı olduğunu ve cesaret kırıcı olabileceğini belirtiyor. Kısa sürede sonuç alamadığınız birşeyi sürdürmekte zorlanırsınız. "Günlük yaşam aktivitelerinizde işlevsellik düzeyini düşünmeniz gerekir. Bu motivasyon olarak sürekli size geri dönebilir." Dolayısıyla bir egzersiz programına başlarken kilo verme hedefiniz ne olursa olsun, bunu tek hedefiniz haline getirmeyin. Daha iyi hissetmek, daha enerjik olmak ve daha az stresli olmak için çabalayın. Bir kaç dar hedefe bir ölçüde saplanıp kalmaktansa, egzersizin anlık olarak sağladığı küçük şeylerin farkında olun. "Kilo verme ve sağlığınızı güçlendirme hedefiyle birlikte, egzersiz, sonradan akla gelen bir düşünce değil, hayatınızın bir parçası olmalıdır."